Coaching z końmi

Coaching - szkolenie z koniem

Koncepcja szkoleń i coachingu z udziałem koni jest wykorzystywana w wielu ośrodkach na świecie od ponad 20 lat. Jej celem jest rozwój ludzi – ich umiejętności społecznych, komunikacyjnych i przywódczych  – dzięki ich współpracy z koniem.

Ta wyjątkowa metoda została wpierw odkryta dla psychoterapii i councellingu i stopniowo zaadoptowana do innych dziedzin rozwojowych, w tym dla środowiska biznesu. W USA, gdzie ta idea się zrodziła, istnieje kilka mocnych ośrodków rozwijających i popularyzujących taki rodzaj nauki, m.in. Equine Assisted Coaching Association (Stowarzyszenie Coachingu z Udziałem Koni).

W Europie ta metoda jest propagowana jako Horse Assisted Education (HAE) przez The European Association for Horse Assisted Education EAHAE. Oparta jest na zasadach, w kierunku których rozwija się współczesna edukacja. Są to m.in.:

 • uczenie się przez doświadczenie
 • uczenie się poprzez samodzielne stawianie sobie celów i poszukiwanie rozwiązań
 • uczenie się poprzez tzw. kotwiczenie emocjonalne, zapewniające trwałe zapamiętywanie
Szkolenia z koniem
Coaching indywidualny

Po co?

Aby przeżyć przygodę – i doświadczyć zupełnie innej pracy rozwojowej niż dotychczas, odkryć często więcej i mocniej niż przy innej formie nauki.

Aby otrzymać informację zwrotną. Zaobserwować i doświadczyć, w jaki sposób wywieramy wpływ, komunikujemy się, podejmujemy decyzje, na ile gotowi jesteśmy zmieniać nawykowe zachowania.

Fundamentalną zasadą w nurcie Horse Assisted Education jest to, że to koń jest trenerem i od niego się uczymy. Reaguje – daje nam natychmiast informację – i inspiruje do zmiany zachowań, postrzegania, postawy. Konie są niezwykle wrażliwe na najdrobniejsze niewerbalne i emocjonalne sygnały wysyłane przez człowieka oraz reagują na nie bez ukrytych intencji. Stają się one zwierciadłem naszych zachowań, emocji, intencji.

Współpraca człowieka z koniem odbywa się „tu i teraz” – nie ma przeszłości i przyszłości. Liczy się tylko aktualna relacja, sposób komunikacji, wzajemny wpływ. Konie w przeciwieństwie do człowieka nie potrafią kalkulować w społecznych relacjach: udawać posłuszeństwa lub zgody, ukrywać emocji, zachowywać się niezgodnie ze swoimi potrzebami. Koń jest zawsze szczery i autentyczny – jego język ciała pokazuje to, co wyczuwa w danym momencie. W jego przekazie nie ma żadnej interpretacji. W ten sposób koń daje człowiekowi czystą informację zwrotną.

Coaching indywidualny

Dla kogo?

Dla osób indywidualnych oraz zespołów. Dla odpowiedzialnych za zespól – przywódców, menedżerów, kierowników projektu a również coachów, trenerów, sprzedających, kupujących, negocjujących. Dla wszystkich osób pracujących z ludźmi i dla ludzi, którym zależy na zaobserwowaniu (i rozwinięciu) tego, jaki komunikat wysyłamy poprzez swoje emocje, zachowania, nawyki.

Dzięki możliwości wyboru określonych ćwiczeń oraz ustalenia właściwej sekwencji, szkolenia mogą być precyzyjnie dopasowane do potrzeb osób indywidualnych oraz konkretnego zespołu.

Zapraszamy na sesje i warsztaty osoby, które chcą:

– otrzymać natychmiastową i obiektywną informację zwrotną na temat własnych zachowań i nawyków
– doświadczyć, jak ich komunikacja i wywieranie wpływu przekłada się na rezultaty
– odkryć swoje strategie wobec nowych wyzwań, reagowania na zmiany i trudności
– sprawdzić, jakie zmiany w ich zachowaniach przyniosą pożądane rezultaty
– przeżyć ważne emocje, które pozwolą lepiej zapamiętać i zrozumieć ich doświadczenia

Coaching indywidualny

Jak?

Warsztaty i sesje z udziałem koni w esencjonalnej i eleganckiej formie pozwalają dostrzec samego siebie w relacjach z innymi. Esencjonalnie, ponieważ konie nie owijają w bawełnę, nie zakładają masek i nie udają. One po prostu reagują na rodzaj energii, na mowę ciała, ton głosu.
Elegancki, ponieważ nauczyciele są pełni gracji i otwartości. Są piękni naturalnym pięknem, które się nie wstydzi, nie rywalizuje, nie ma poczucia winy czy ukrytej agendy. Są sobą w relacji z człowiekiem i – jeśli tylko stworzyć właściwe warunki – jest to relacja partnerska.

Warsztaty i sesje z udziałem koni prowadzone są indywidualnie lub w małych grupach. Z grupą pracuje dwóch facilitatorów/ coachów i – z reguły – cztery konie. Sesje coachingowe to praca indywidualna jednego uczestnika z koniem.

Aby lepiej zaobserwować i zrozumieć własne zachowania, praca każdego uczestnika z koniem jest nagrywana (fragmenty). Obejrzenie nagranych sytuacji często prowadzi do ciekawych obserwacji i odkryć, omawianych z coachem lub / i w grupie.
Udział w ćwiczeniach jest całkowicie dobrowolny. Uczestnicy sami decydują, w jakie ćwiczenia z końmi chcą aktywnie się zaangażować a które np. tylko obserwować. Wyznaczają sobie cele, eksperymentują, stawiają pytania i sami wyciągają wnioski, słowem – doświadczają.

Warsztaty odbywają się na terenie stadniny – w hali, w terenie (łąki) oraz sali szkoleniowej.

– W warsztatach i sesjach rozwojowych mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na doświadczenie z końmi. Praca szkoleniowa nie przewiduje wsiadania na konie.
– Przed rozpoczęciem zajęć Uczestnicy zapoznają się z zasadami bezpiecznej i dającej największe korzyści pracy szkoleniowej / coachingowej z końmi
– Sesje i warsztaty odbywają się z szacunkiem dla ludzi i koni. Doświadczeni trenerzy – facilitatorzy – prowadzą szkolenia / coaching w sposób bezpieczny dla ludzi i dla koni.

 • Świetna formuła szkolenia. Koń jako lustro duszy, intencji, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Wszystkim polecam. Program szkolenia, zadania, ćwiczenia, sposób prowadzenia  - świetne, sprawiły, że ten czas szybko mi minął.
  Uczestnik warsztatu liderskiego, JTI Polska
 • Coś niesamowitego! Polecam każdemu. Ogromna wiedza przekazana w ciekawy, niespotykany dotąd sposób.
  Uczestnik warsztatu liderskiego, JTI Polska
 • Niesamowite, zaskakujące wrażenie. Było to dla mnie najlepsze szkolenie, w jakim uczestniczyłam.
  Uczestniczka warsztatów liderskich, Gaz System
 • Ta forma bardzo mi się podobała, pomimo mojego strachu przed końmi. Szkolenie angażowało całkowicie przez wszystkie godziny. Było prowadzone w tak umiejętny sposób, że nie dostrzegało się upływu czasu. Niezwykłe doświadczenie. Konie jako trenerzy i lustra, w których można było zobaczyć od razu efekty naszych działań i postaw – bezcenne. Dodatkowo wspaniała przygoda z Naturą (szczególnie dla mieszczuchów, do których się zaliczam).
  Uczestniczka warsztatów Grupa Żagiel
 • Formuła ciekawa, inspirująca, którą rekomenduję innym. Do wniosków, które prezentuję (…) doszłam właśnie na podstawie pracy z końmi. Szkolenie opisałabym jako efektywne, ciekawe, inspirujące, poprawiające relacje – ocena bardzo wysoka!  
  Uczestniczka szkolenia z końmi P4 (Play)
 • Formuła jest bardzo dobra i będę ją polecał. Dobry sposób na powiązanie wartości, o których mówiliśmy i sposobów ich wzmacniania z pozytywnymi emocjami z kontaktu z końmi.
  Prezes Zarządu  - Uczestnik Coachingu Zespołu / Equine Assisted Coaching
 • Warsztaty pozostawiły we mnie niezatarte wrażenie i z odkryciami, których wspólnie tam dokonaliśmy będę jeszcze długo pracować samodzielnie. Jeszcze żadne szkolenie/warsztat/trening nie obdarowało mnie takim pozytywnym ładunkiem „zadań osobistych” na przyszłość. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i życia prywatnego.
  Uczestniczka warsztatu rozwoju osobistego metodą HAE
 • Było to bardzo ciekawe i innowacyjne szkolenie. Konie są piękne i praca z nimi daje satysfakcję.
  Uczestniczka warsztatów liderskich JTI Polska
 • Niezwykłym zaskoczeniem było dla mnie,  jak dużo dała mi ta „lekcja” pracy z końmi. Lustro, jakim jest koń, nieprawdopodobnie działa na wyobraźnię i pozostaje na długo w pamięci. O wiele dłużej niż jakikolwiek wykład czy tradycyjne warsztaty. Polecam wszystkim.
  Uczestnik coachingu z końmi, PZU
 • Warsztaty pozostawiły we mnie niezatarte wrażenie i z odkryciami, których wspólnie tam dokonaliśmy będę jeszcze długo pracować samodzielnie. Jeszcze żadne szkolenie/warsztat/trening nie obdarowało mnie takim pozytywnym ładunkiem „zadań osobistych” na przyszłość. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i życia prywatnego.
  Uczestniczka warsztatów liderskich z końmi, Gaz System
 • Niezwykłym zaskoczeniem było dla mnie,  jak dużo dała mi ta „lekcja” pracy z końmi. Lustro, jakim jest koń, nieprawdopodobnie działa na wyobraźnię i pozostaje na długo w pamięci. O wiele dłużej niż jakikolwiek wykład czy tradycyjne warsztaty. Polecam wszystkim.

Umów pierwsze bezpłatne spotkanie z Coachem